• Huvudsponsorer

Sommarfest för funktionärer

3 juni 2017 11:18
Föreningen

I torsdags hölls årets sommarfest för föreningens ideella matchfunktionärer. En lyckad tillställning som samlade ett hundratal av de som jobbar och hjälper till runt a-lagets matcher.


Karin Larsson på FBK Kundcenter var nöjd med kvällen.
– Det är ett fantastiskt gäng människor som lägger ned så mycket av sin fritid med att vara här hos oss. De är värda all uppskattning, säger hon.

Lagkapten Alexander Johansson var, tillsammans med ledarstaben och Michael Lindqvist, på plats i Nitton32 och minglade med folket.

– Ni är ibland hårda och kritiska, samtidigt som ni har en underbar passion och är helt ovärderliga för oss. Vill skicka en stor tacksamhetstanke från alla oss i laget till alla er, sade han när han höll ett kortare tal från scenen.

– En jättetrevlig kväll. Karin och gänget har styrt upp det här hur bra som helst. Bra mat, trevligt sällskap och så vann vårt lag kvällens musikquiz också, säger Åsa Bergström som är en av alla frivilliga.