Lördag Lör 4 December Dec
Torsdag Tor 9 December Dec
Lördag Lör 11 December Dec
Lördag Lör 18 December Dec
Söndag Sön 26 December Dec
Tisdag Tis 28 December Dec
Torsdag Tor 30 December Dec
Torsdag Tor 6 Januari Jan
Lördag Lör 8 Januari Jan
Tisdag Tis 11 Januari Jan
Torsdag Tor 13 Januari Jan
Fredag Fre 14 Januari Jan
Söndag Sön 16 Januari Jan
Lördag Lör 22 Januari Jan
Lördag Lör 29 Januari Jan
Söndag Sön 30 Januari Jan
Tisdag Tis 1 Februari Feb
Torsdag Tor 3 Februari Feb
Tisdag Tis 15 Februari Feb
Torsdag Tor 17 Februari Feb
Tisdag Tis 22 Februari Feb
Torsdag Tor 24 Februari Feb
Lördag Lör 26 Februari Feb
Tisdag Tis 1 Mars Mar
Torsdag Tor 3 Mars Mar
Lördag Lör 5 Mars Mar
Måndag Mån 7 Mars Mar

Lagbygget 2: Ytterligare tre spelare klara

30 april 2014 13:30

Färjestad BK har gjort med ytterligare tre spelare till säsongen 14-15.
In kommer landslagsrutinerade forwarden Anton Hedman, 27, Hagfors-exporten Linus Persson och Joachim Rohdin från Linköping.


# Anton Hedman, 27, kommer ursprungligen från Stockholm där han via Traneberg hamnade i Hammarbys ungdomsverksamhet. Via Stocksund (J18) hamnade han i Djurgårdens J20 i SuperElit där han gjorde 23 poäng (14+9) på 32 matcher.

”Hedman is a hulking winger who hits like a truck” står det att läsa om den storvuxne (191 cm – 102 kg) forwarden.

Hedman valde att fortsätta karriären utomlands då han spelade i kanadensiska OHL med Sudbury Wolves, Owen Sound Attack och Guelph Storm. Tuff skolning över drygt 100 matcher.

Hedman återvände till svensk hockey och via allsvenskt spel med Västerås, Almtuna och Hammarby landade han säsongen2008-2009 i Växjö Lakers organisation där han under sina två år var med om att spela upp laget i SHL.

Hedman har spelat 193 SHL-matcher för Modo (2010-2012) och nu senast Luleå där han var med om att spela SM-final och vinna European Trophy.

Han karakteriseras som en storvuxen fysisk ytterforward som behärskar och gillar det fysiska spelet. Han draftades 2004 av Boston i åttonde rundan.
Anton Hedman har spelat fem landskamper med Tre Kronor den här säsongen.

# Linus Persson, 28, är värmlänning med rötter i Hagfors och med IK Viking som moderklubb.
Persson flyttade till Göteborg och Frölunda 2001 för spel med klubbens J18-lag.

Persson, som slog igenom med Värmland i TV-pucken 2000 där han gjorde 11 poäng på 8 matcher (6+2), gjorde tre säsonger i Frölundas juniorverksamhet, som också resulterade i en SHL-match, innan han flyttade till Stockholm och visa spel i Hammarbys J20 i SuperElit, Hammarby i Allsvenskan och AIK i div I säsongen 2006-2007 spelade med Leksand och Arboga i Allsvenskan.

Via en säsong i Rögle var Linus Persson 2008 tillbaka i Värmland och Bofors där han hade fyra framgångsrika säsonger i Allsvenskan innan Luleå plockade upp honom 2012 och där han nu spelat över 100 SHL-matcher, inklusive en SM-final.

Persson är rightare, ytterforward med bra blick för spelet och har kvaliteter både när det gäller mål och passningsspel. Hans framgångsrikaste säsong poängmässigt var han sista i BIK Karlskoga då han svarade 51 poäng (19+32) på lika många matcher. I SHL har han producerat 35 poäng (18+17) på 107 matcher.

# Joachim Rohdin, 22, är en snabb ytterforward som närmast kommer från Linköpings organisation där han spelade samtliga 55 matcher (6+8) i grundserien den senaste säsongen.

Trots sin ungdom har han redan hunnit med att spela både SM-final och Kvalserie.

Rohdin är född i Gävle där han också spelat större delen av karriären via klubbens ungdoms och juniorlag och upp till SHL där han spelat 73 matcher för Brynäs innan han säsongen2012-2013 lämnade klubben för spel med Timrå i SHL.

Rohdin har även spelat i det svenska J20-landslaget och med Mora IK i Allsvenskan.

Han har spelat 181 SHL-matcher och har gjort 31 poäng (15+16). Han var med om att vinna SM-guld 2012 med Brynäs då han sköt tre mål i slutspelet. Säsongen därpå fick han uppleva Kvalseriespel med Timrå, även där blev han målskytt.

Rohdin beskrivs som en spelare med hög arbetsmoral och bra förmåga att underordna sig en given roll i laget. Han har även ett bra och snabbt handledsskott.