FBK föll efter förlängning i Växjö
Publicerad:

Växjö Lakers - Färjestad BK 3-2 (0-0, 1-1, 1-1, 1-0).
FBK tog ledningen genom Joakim Nygård innan Växjö vände 0-1 till 2-1 tidigt i den tredje perioden. Ville Pokka kvitterade efter ett viljemål och matchen gick i förlängning där hemmalaget kunde avgöra i powerplay
Växjö lever mycket på sin starka defensiv och det försiktiga spelet satte sin prägel på första perioden då Färjestad spelade precis likadant. Spelmässigt var det jämnt och det var ont om vassa målchanser.
Matt Tomkins i FBK-målet gjorde några bra räddningar, liksom hemmalagets målvakt Adam Åhman. FBK´s vassaste läge hade backen August Tornberg men pucken rammade ribban.
Att det var mållöst efter 9-9 i skott i perioden var tämligen logiskt.
Gästerna startade bäst i andra perioden då Michael LIndqvist och Marcus Nilsson sågade sig igenom men "Linkans" skott räddades av Åhman. Men efter tre minuter var Åhman inte med i svängarna när Joakim Nygård köksvägen skickade in 0-1-pucken.
Ett skadedrabbat FBK spelade väldigt klokt och höll hemmaspelarna på utsidan. Man hade också ett par långa anfall där det var nära utökad ledning, bl a hade "Lilliz" Nilsson en styrning i stolpen.
Istället kom kvitteringen elfte minuten då Växjö spelade bort FBK-försvaret fullständigt och Hugo Gustafsson kunde lägga in pucken i öppen bur då Tomkins inte hann tillbaka.
Trots att FBK såg lite trötta ut i periodslutet höll man uppe spelet bra.
I den tredje perioden tog Växjö ledningen efter dryga minuten då Robert Rosén sköt snabbt från nära håll. FBK-målvakten hann inre riktigt få ner benskyddet på isen och det var 2-1.
Växjö gick för 3-1 och FBK tog timeout i sjunde minuten. Taktiksnacket verkade ta skruv för plöstligt skapade FBK chanser i varje anfall och till slut kom kvitteringen. Ville Pokka åkte in mot mål efter en fin passning från Victor Ejdsell och sköt. Åhman räddade men Pokka tryckte in returen till 2-2. Det var Pokkas första mål i den grönvita tröjan.
Båda lagen hade chanser att avgöra men det gick till förlängning.
I förlängningen är det spel 3 mot 3 som gäller och Lukas Bengtsson var nära men pucken tog i stolpen. FBK drog på sig en utvisning och fick spela tre mot fyra och såg ut att klara av det men precis när FBK blev fulltaliga kunde Tobias Rieder avgöra för Växjö.
Med tanke på skadeläget var en poäng ett styrkebesked från FBK som för andra matchen i rad hamnade i 1-2-underläge och lyckades kvittera i den tredje perioden.